Педесетница у Шапцу
Преосвећени Епископ шабачки г. Јеротеј је служио 23. јуна 2024. године, на празник Силаска Светог Духа на апостоле – Педесетницу, свету архијерејску Литургију у Саборном храму Светих апостола Петра и Павла у Шапцу.
- Педесети дан од Васкрсења, када су апостоли били сабрани у горњици, Свети Дух је сишао на њих у виду пламених језика. Апостоли су почели да говоре разне језике, односно како тумаче црквени оци, они су говорили својим језицима, али Бог је омогући да сваки од тих народа који су се сабрали тада у Јерусалиму чују проповед на свом језику. Тако су слушајући проповед апостола Петра, који је говорио о спасењу сваког човека, о Сину Божјем који се вазнео и васкрсао, слушали реч спасења на свом језику. Бог, који је помешао људима језике када су хтели у својој гордости да граде Вавилонску кулу, сада је даровао Духа Свог Светог да би људи могли поново да се разумеју и да дођу у јединство, да буду један Адам, Нови Адам – Христос. У својој проповеди у Јерусалиму апостол Петар је позвао на покајање, које је нераскидиво од исповедања Христа као Сина Божјег и крштења за вечни живот. Из ове проповеди апостола Петра и догађаја Педесетнице уследило је крштење многих сабраних тада у Јерусалиму. То је био настанак језгра прве Цркве која се потом раширила по читавом свету и зато овај догађај Педесетнице се назива и рођендан Цркве. Господ по Свом обећању нас није оставио саме, него нам је послао Духа Утешитеља да буде са нама, да када год се саберемо двоје или троје Духом Светим, Бог је тада са нама и ми смо Црква - беседио је владика Јеротеј.У вечерњим часовима, епископ Јеротеј је молитвено присуствовао празничном Духовском вечерњем богослужењу у Саборном храму током којег је прочитао коленопреклоне молитве.
Истог дана, епископ Јеротеј је присуствовао отварању изложбе „Краљевски дан у Шапцу“ у Галерији на Тргу . Изложба, чији су аутори Дејан Живановић и Небојша Цвејић, представља сећање на 3. јун 1934. године и догађе који су се збили на тај датум: освећење и откривање Споменика палим Шапчанима у ратовима 1912-1918. године; освећење Соколског дома; пуштање у саобраћај железничке пруге Кленак - Шабац; додела одликовања ордена Карађорђеве звезде Шапцу. Тог дана Шабац је био друштвено-политички и духовни центар, јер су Шабац посетили и били учесници овог великог догађаја краљ Александар I Карађорђевић и Патријарх српски Варнава са архијерејима Српске Православне Цркве.
Извор: Епархија шабачка
Најновије вести
05.07.2025 12:17
Свети свештеномученик Јевсевије
05.07.2025 09:16