Други измењени и допуњени Оснивачки акт Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке Српске Православне Цркве
Садашњи назив: Српска православна епархија новограчаничко-средњезападноамеричка
Нови назив: Епархија новограчаничко-средњезападноамеричка Српске Православне Цркве
Додатак уз Образац НФП 110.30Р
Ова корпорација, Епархија новограчаничко-средњезападноамеричка Српске Православне Цркве (у даљем тексту: „СПЦ”) је првобитно основана 24. фебруара 2017. године.
Првобитни оснивачки акт је заведен 24. фебруара 2017. године.
Измењени оснивачки акт је поднет 1. јуна 2020. године. Наведена прва измена оснивачког акта из 2020. године је била допуна првобитног оснивачког акта из 2017. године, тј. измењени су само неки чланови и у првој измени није у целости наведен почетни оснивачки акт из 2017. године.
Ова Друга измена и допуна је предвиђена да у целости понови оснивачки акт, који ће гласити у целости како је овде и даље наведено.
Члан 1 (Измењен) Назив корпорације: Епархија новограчаничко-средњезападноамеричка Српске Православне Цркве (у даљем тексту: „Корпорација”).
Члан 2 (Измењен) Сврха за коју је организована корпорација:
Сврха. Корпорација је организована првенствено у верске сврхе, као и за образовне, филантропске, добротворне и културне сврхе, укључујући вршење дистрибуције другим организацијама у верске, добротворне, образовне, научне и литерарне сврхе, али само у оној мери и на начин у којој те сврхе представљају искључиво верске, добротворне, образовне, научне и литерарне сврхе у оквиру значења наведеног у члану 501(ц)(3), као и члановима 170(ц)(2)(Б), 2055(a)(2) и 2522(a)(2) Пореског законика из 1986. године или одговарајућих одредби било ког каснијег федералног пореског закона. Корпорација неће предузимати никакве активности које су у супротности са правним системом Сједињених Америчких Држава. Све сврхе и активности Корпорације ће бити у складу са Уставом СПЦ.
Намењена корист. Ниједан део нето зараде Корпорације неће бити у корист, нити може да се дистрибуира њеним директорима, службеницима или другим приватним лицима, осим што ће Корпорација бити овлашћена да плати разумну накнаду за пружене услуге и врши плаћања и расподелу ради унапређења сврха које су дате под (е) у овом тексту. Ни један значајан део активности Корпорације неће представљати вршење пропаганде или неки други покушај утицаја на законодавство и Корпорација неће учествовати или интервенисати (укључујући објављивање или дистрибуцију изјава) у било каквој политичкој кампањи у име или против било ког кандидата за јавну функцију. Без обзира на било коју другу одредбу овог оснивачког акта или закона било које јурисдикције која је иначе применљива, Корпорација неће спроводити било какве активности које нису дозвољене и неће вршити, нити дозволити било какву расподелу коју би вршила (а) корпорација која је изузета од федералног пореза на приход сходно члану 501(ц)(3) Пореског законика из 1986. године или одговарајуће одредбе било ког каснијег федералног пореског закона или (б) путем доприноса Корпорације који могу да се одбију сходно члановима 170(ц(2), 2055(a)(2) и 2522(a)(2) Пореског законика из 1986. године или одговарајућих одредби било ког каснијег федералног пореског закона.
Расподела средстава и имовине након ликвидације. Средства и имовина Корпорације ће се након ликвидације расподелити непрофитној организацији у Илиноису, сада познатој под називом „Српска Православна Црква – Патријаршија српска” (Државни секретар Илиноиса, предмет бр. 71216233) ако је правно лице изузето на основу члана 501(ц)(3), као и чланова 170(ц)(2)(Б), 2055(a)(2) и 2522(a)(2) Законика. Ако није изузета, средства и имовина ће се расподелити на једно или више правних лица која чине саставни део Српске Православне Цркве (Београд, Република Србија) и која постоје у том моменту у Сједињеним Америчким Државама, изабрана од стране Члана Корпорације ако су изабрана лица изузета на основу члана 501(ц)(3), као и чланова 170(ц)(2)(Б), 2055(a)(2) и 2522(a)(2) Законика. Расподелу средстава и имовине Корпорације Члан Корпорације предлаже Светом Архијерејском Синоду СПЦ на коначну писмену сагласност/одобрење. Свети Архијерејски Синод СПЦ ће Члану Корпорације доставити изричиту писмену сагласност/одобрење за предложену расподелу.
Ова Корпорација није удружење са заједничким власништвом основаним на основу Закона о заједничком власништву некретнина.
Ова Корпорација није задружна стамбена корпорација, како је дефинисано у члану 216 Пореског законика из 1954. године.
Ова Корпорација није удружење власника кућа, која управља заједницом од заједничког интереса, како је дефинисано у ставу (ц) члана 9-102 Законика о парничном поступку.
Члан 3 Овлашћени заступник/Званично седиште. Назив и адреса овлашћеног заступника и званично седиште у Илиноису на дан подношења измењеног и допуњеног оснивачког акта:
Овлашћени заступник:
Burkelaw Agents, Inc.
Званично седиште:
330 N. Wabash Ave., 21st Floor
Chicago, IL 60611
Члан 4 (Измењен) Члан. Корпорација ће имати једног члана: непрофитну корпорација у Илиноису сада познату под називом „Српска Православна Црква – Патријаршија српска” (Државни секретар Илиноиса, предмет бр. 71216233) (у даљем тексту: „Члан”). Ове изложена историја Корпорације такође описује део историје Члана Корпорације. Све дужности и овлашћења Члана Корпорације ће бити у складу са Уставом СПЦ. Све радње које предузима Члан Корпорације ће бити у складу са Уставом СПЦ.
Члан 5 (Измењен) Управни одбор.
Управни одбор Корпорације се састоји од пет (5) директора: један (1) директор ће бити лице које је на основу свог положаја Епископ Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ кога по сопственом и искључивом дискреционом праву бира и разрешава Свети Архијерејски Сабор СПЦ за Епископа Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ; један (1) директор ће бити свештеник којег поставља и разрешава Епископ Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ за Архијерејског заменика; један (1) директор ће бити свештеник којег поставља и разрешава Епископ Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ; један (1) директор ће бити лаик који служи као потпредседник Епархијског савета/Епархијског управног одбора Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ: и један (1) директор ће бити лаик који служи као благајник Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ.
Садашњи директори су:
Епископ Лонгин Крчо
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Протојереј-ставрофор Марко Тодоровић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Архимандрит Серафим Балтић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Михаило Косановић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Др Градимир Вучковић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Све дужности и овлашћења Управног одбора ће бити у складу са Уставом СПЦ.
Све радње које врше чланови Управног одбора ће бити у складу са Уставом СПЦ.
Члан 6 (Измењен) Руководиоци. Корпорација ће имати следеће руководиоце:
Председник – лице које по сопственом и искључивом дискреционом праву бира и разрешава Свети Архијерејски Сабор СПЦ за Епископа Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ;
Први потпредседник – лаик који служи као потпредседник Епархијског савета/Епархијског управног одбора Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ;
Други потпредседник – свештеник којег поставља и разрешава Епископ Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ;
Секретар – свештеник којег Епископ Епархије новограчаничке-западноамеричке СПЦ поставља и разрешава за Архијерејског заменика у Епархији новограчаничко-средњезападноамеричкој СПЦ;
Благајник – лаик који служи као благајник Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ; и
Финансијски секретар – лаик који служи као финансијски секретар Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ.
Садашњи руководиоци су:
Председник
Епископ Лонгин Крчо
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Први потпредседник
Михаило Косановић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Други потпредседник
Архимандрит Серафим Балтић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Секретар
Протојереј-ставрофор Марко Тодоровић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Благајник
Др Градимир Вучковић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Финансијски секретар
Др Градимир Вучковић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Све дужности и овлашћења руководилаца ће бити у складу са Уставом СПЦ.
Све радње које треба да врше руководиоци ће бити у складу са Уставом СПЦ.
Члан 7 (Измењен) Годишњи и посебни/ванредни извештаји. Корпорација је обавезна да подноси годишње и друге извештаје Државном секретару и другим институцијама Државе Илиноис, у складу са законима Државе Илиноис који регулишу непрофитне корпорације. Корпорација је такође обавезна да подноси годишње писмене извештаје Члану Корпорације и Светом Архијерејском Синоду СПЦ, најкасније до 15. априла сваке године, који резимирају генерално рад Корпорације за претходни једногодишњи/дванаестомесечни (12) период укључујући, поред осталог, детаљне информације о раду, одлукама Корпорације, уговорима које је Корпорација закључила, финансијске извештаје, извештаје о имовини итд. Наведена обавеза годишњег извештавања је у складу са одредбама Устава СПЦ. Корпорација је такође обавезна да Члану Корпорације и Светом Архијерејском Синоду СПЦ правовремено поднесе посебне/ванредне извештајте везане за значајне чињенице које се односе на унутрашњу црквену организацију и поредак СПЦ и црквену имовину, као и на значајне чињенице о реализацији одлука које су донели Свети Архијерејски Синод СПЦ и Свети Архијерејски Сабор СПЦ, а које се односе на Корпорацију.
Члан 8 (Измењен) Имовина. Сва имовина (непокретна, покретна, лична итд.) коју поседује, којом управља или коју на било који начин контролише Корпорација, сматраће се посебном црквеном имовином (црквена добра) Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ, у складу са одредбама Устава СПЦ, где се наведена имовина користи искључиво за и у служби посебних потреба Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ, осим уколико не постоји другачија изричита писмена одлука Светог Архијерејског Синода СПЦ.
Сва имовина (непокретна, покретна, лична итд.) коју поседује, којом управља или коју на било који начин контролише Корпорација, не може да се купује, продаје или отуђи на било који други начин, ставља под хипотеку или на било који други начин оптерети без претходне писмене сагласности/одобрења Члана Корпорације и Светог Архијерејског Синода СПЦ, у складу са одредбама Устава СПЦ.
Сва имовина Корпорације (непокретна, покретна, лична итд.) може да се пренесе само на друге интегралне-организационе делове СПЦ или на другу корпорацију/правно лице које је интегрални-организациони део СПЦ, које се налази у САД, само ако је наведена корпорација пуноправно организована/основана у складу са прописаним канонима Православне Цркве и Уставом СПЦ, осим ако постоји другачија изричита писмена одлука Светог Архијерејског Синода СПЦ. Свако преношење имовине (непокретне, покретне, личне итд.) Корпорације захтева претходну изричиту писмену сагласност Члана Корпорације и Светог Архијерејског Синода СПЦ.
Сва имовина Корпорације (непокретна, покретна, лична итд.), као и било какав приход остварен од њене имовине, користиће се искључиво за црквене циљеве и црквене сврхе-потребе Корпорације, тј. Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ, осим у оним околностима где постоји другачија изричита писмена одлука Светог Архијерејског Синода СПЦ у складу са Уставом СПЦ.
Члан 9 (Измењен) Измене и допуне Оснивачког акта, управљачких аката/општих аката (Статут и др.), регистрационе документације. Све измене и допуне Оснивачког акта Корпорације и управљачких аката/општих аката (Статут и др.) Корпорације, укључујући, поред осталог, овај Други измењени и допуњени оснивачки акт, заједно са свим изменама и допунама односне регистрационе документације Корпорације и извештаја поднесених Државном секретару Државе Илиноис, укључујући све будуће измене и допуне Оснивачког акта и управљачких аката/општих аката (Статут и др.) Корпорације, прво морају да предложе директори и поднесу Члану Корпорације на писмену сагласност/одобрење. Члан Корпорације затим подноси такве измене и допуне Светом Архијерејском Синоду СПЦ, чија претходна писмена сагласност/одобрење представља изричити услов да те измене и допуне ступе на снагу.
Члан 10 (Измењен) Управљачки акти/општи акти (Статут и др.) Управљачки акти/општи акти Корпорације (Статут и др.) морају бити у складу и доследни важећем Оснивачком акту Корпорације, укључујући, поред осталог, овај Други измењени и допуњени оснивачки акт. Уколико било које одредбе управљачких аката/општих аката (Статут и др.) нису у складу са важећим Оснивачким актом Корпорације, укључујући, поред осталог, овај Други измењени и допуњени оснивачки акт, тада ће се применити и спровести важећи Оснивачки акт Корпорације, укључујући, поред осталог, овај Други измењени и допуњени оснивачки акт заједно са одредбама Устава СПЦ.
Члан 11 (Измењен) Интегрални-организациони део СПЦ. Корпорација је интегрални-организациони део СПЦ и као таква је део унутрашњег црквено-правног поретка и унутрашње организације СПЦ и мора да функционише на начин који је у складу са унутрашњим црквено-правним поретком и унутрашњом организацијом СПЦ. Корпорација ће деловати и њоме ће се управљати у складу са Уставом и начелима СПЦ и у складу са свим другим правилима, прописима и одлукама које доносе Свети Архијерејски Сабор СПЦ и Свети Архијерејски Синод СПЦ.
Овај Други измењени и допуњени оснивачки акт, управљачки акти/општи акти (Статут и др.) Корпорације и регистрациона документација Корпорације која је поднета Државном секретару Државе Илиноис везано за Корпорацију, као и сви други општи и конкретни акти, правне трансакције, правни послови и правне радње Корпорације морају да се врше и доносе у складу са Уставом и принципима СПЦ, као и са свим другим правилима, прописима и одлукама које доносе Свети Архијерејски Сабор СПЦ и Свети Архијерејски Синод СПЦ. Уколико се наведена акта, регистрације, правне трансакције, правни послови, правни акти или правне радње Корпорације изврше другачије, исте ће бити неважеће и без правног дејства.
За све ситуације које нису предвиђене важећим Оснивачким актом Корпорације, укључујући, поред осталог, овим Другим измењеним и допуњеним оснивачким актом, важиће и примењиваће се одредбе Устава СПЦ.
Управљачки акти/општи акти (Статут и др.) и други општи акти и одлуке Корпорације, укључујући, поред осталог, сва регистрациона документа Корпорације која су поднета Државном секретару Државе Илиноис, морај бити у складу са тада важећим Оснивачким актом Корпорације, укључујући, поред осталог, и овим Другим измењеним и допуњеним оснивачким актом и Уставом СПЦ. Уколико се наведени управљачки акти/општи акти (Статут и др.) и други општи акти и одлуке Корпорације донесу другачије, исте ће бити неважеће и без правног дејства. У свим таквим ситуацијама, примењују се и важе одредбе Устава СПЦ заједно са оним одредбама тада важећег Оснивачког акта Корпорације, укључујући, поред осталог, овог Другог измењеног и допуњеног оснивачког акта, који је у складу са наведеним Уставом СПЦ.
За све одлуке Корпорације које се односе на правни субјективитет Корпорације као што су њено оснивање, ликвидација, реорганизација, арондација/подела, промена назива, промена званичног седишта и сличне одлуке, потребне су претходне изричите писмене одлуке о сагласности/одобрењу Члана Корпорације и Светог Архијерејског Синода СПЦ. Ако се наведене одлуке о правном субјективитету Корпорације донесу другачије, исте ће бити неважеће и без правног дејства.
Члан 12 (Измењен) Епископ, епархијска власт и Свети Архијерејски Синод СПЦ. Црквена управа и надзор над Корпорацијом и њеном имовином ће у првом степену (инстанци) бити одговорност и дужност Епископа Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ везано за епархијску управну власт и управна тела. Свети Архијерејски Синод СПЦ је врховно управно тело СПЦ које има врховну црквену контролу и надзор над радом Корпорације и њеном имовином, у складу са Уставом СПЦ. Уколико Епископ Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ премине, буде премештен, смењен или разрешен, његове дужности и одговорности у Корпорацији ће обављати администратор којег именује Свети Архијерејски Синод СПЦ до избора новог Епископа Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ (чланови 111 и 112 Устава СПЦ).
Члан 13 (Измењен) Једини члан других корпорација. Корпорација ће деловати као једини члан свих корпорација и правних лица СПЦ, која су такође интегрални-организациони делови СПЦ и која се налазе у Сједињеним Америчким Државама на канонској територији Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ (што искључиво одређује Свети Архијерејски Сабор СПЦ) укључујући, поред осталог:
Манастире;
Црквено-школске општине;
Мисионарске парохије;
Пратеће епархијске организације и институције (нпр. Савез Кола српских сестара, савези хорова, фолклорна удружења, спортске и омладинске организације, издавачке куће, домови за старије особе, заједнице пензионера, мисије итд.)
Пратеће организације и институције црквено-школске општине (нпр. Кола српских сестара, хорови, фолклорне групе, спортске и омладинске организације, клубови за старије особе, домови за старије особе, заједнице пензионера итд.)
Организациона документа (повеље, оснивачки акти, статути, управљачки акти/, општи акти итд.) наведених корпорација и правних лица ће бити измењена и допуњена тако да одражавају овај једночлани статус.
(Измењена) Преамбула – Историја Корпорације. Српска Православна Црква (скраћено „СПЦ”) је аутокефална и има достојанство/ранг Патријаршије. Највише тело/орган СПЦ је Свети Архијерејски Сабор СПЦ, који се састоји од свих епископа/архијереја под председништвом Патријарха српског, који је поглавар СПЦ. Извршно тело/орган Светог Архијерејског Сабора СПЦ је Свети Архијерејски Синод СПЦ, који се састоји од Патријарха српског као председника и четири епископа/архијереја које бира Свети Архијерејски Сабор СПЦ. У значајној одлуци „Српска православна епархија против Миливојевића” бр. 426 U.S. 696 (1976), Врховни суд Сједињених Америчких Држава је признао СПЦ као „јерархијску цркву” по законима САД и донео изричиту пресуду да се одлуке које доносе највиша јерархијска тела/органи СПЦ, тј. одлуке Светог Архијерејског Сабора СПЦ и Светог Архијерејског Синода СПЦ признају као коначне и обавезујуће по законима САД и не подлежу ревизији и тумачењу секуларних органа и судова САД.
Свети Архијерејски Сабор СПЦ је 1921. године основао Српску православну епархију за Сједињене Америчке Државе и Канаду (у даљем тексту: Епархија американско-канадска СПЦ) да служи духовним потребама православних Срба који су живели у Сједињеним Америчким Државама и Канади. У оквиру Епархије американско-канадске СПЦ постојале су, као организационе јединице са сопственим правним субјективитетом, бројне црквено-школске општине и парохије, које су биле под директном управом и контролом Епархије. Епархија американско-канадска СПЦ је имала своје сопствене управне органе/тела која су била организована на црквено-јерархијском и црквено-самоуправном принципу у складу са канонима Православне Цркве. Епархија американско-канадска СПЦ од 1921. до 1925. године није имала свог сталног епископа и њено управљање је поверено епископима-администраторима, које је постављао Свети Архијерејски Сабор СПЦ и његов извршни орган Свети Архијерејски Синод СПЦ. Од 1921. године, без прекида, Свети Архијерејски Сабор СПЦ је једини имао овлашћења за избор, рукополагање (хиротонију), именовање, премештај и смену/опозив епископа (архијереја) СПЦ у Сједињеним Америчким Државама као поглавара и представника њихових епархија. Опсег овлашћења/надлежности епархијских епископа (архијереја) СПЦ је наведен у канонима Православне Цркве и Уставу СПЦ, које искључиво тумаче Свети Архијерејски Сабор СПЦ и Свети Архијерејски Синод СПЦ.
Свети Архијерејски Сабор СПЦ је 1925. године изабрао Мардарија (Ускоковића) за Епископа Епархије американско-канадске СПЦ. Епископ Мардарије (Ускоковић) је 1927. године, у складу са црквеним прописима СПЦ и законима Сједињених Америчких Држава, основао непрофитну корпорацију у Илиноису под називом „Српски источно-православни Епархијски савет за Сједињене Америчке Државе и Канаду”. Епископ Мардарије (Ускоковић) је 15. маја 1935. године, у складу са црквеним прописима СПЦ и законима Сједињених Америчких Држава, основао верску корпорацију у Илиноису под називом „Српска источно-православна Епархија за Сједињене Америчке Државе и Канаду” („Корпорација у Илиноису 1935”).
Свети Архијерејски Сабор је 1940. године, након упокојења Епископа Мардарија (Ускоковића), изабрао Дионисија (Миливојевића) за Епископа Епархије американско-канадске СПЦ са седиштем у Манастиру Светога Саве у Либертивилу, Илиноис.
На основу Устава СПЦ, Свети Архијерејски Сабор СПЦ је 10. маја 1963. године донео одлуку о реорганизацији Епархије американско-канадске СПЦ у три епархије, тј. Епархију источноамеричку и канадску СПЦ, Епархију средњезападноамеричку СПЦ и Епархију западноамеричку СПЦ.
Свети Архијерејски Сабор СПЦ је 1963. године изабрао Епископа Фирмилијана (Оцокољића) за првог Епископа Епархије средњезападноамеричке СПЦ. Епископ Фирмилијан је уснуо у Господу 1992. године. Свети Архијерејски Сабор СПЦ је изабрао његовог наследника, Епископа Христофора (Ковачевића), подижући Епархију у почасни ранг митрополије.
Свети Архијерејски Сабор СПЦ је 2009. године арондирао/реорганизовао Митрополију средњезападноамеричку успостављајући две епархије: једну под називом Митрополија либертивилско-чикашка на челу са митрополитом Христофором и другу епархију под називом Епархија новограчаничко-средњезападноамеричка СПЦ на челу са Епископом Лонгином (Крчом) (који је од 1999. до 2009. године био Епископ Епархије за Америку и Канаду Митрополије новограчаничке; део наведене епархије је постао део ове епархије). Након упокојења Митрополита Христофора 2011. године, дошло је до друге арондације/реорганизације у којој је Митрополија либертивилско-чикашка припојена Епархији новограчаничко-средњезападноамеричкој СПЦ.
Епархија средњезападноамеричка СПЦ, тј. Епархија новограчаничко-средњезападноамеричка СПЦ је првобитно остваривала свој правни субјективитет у правном систему САД кроз корпорацију у Илиноису из 1935. године, познату под називом „Српска источно-православна епархија за Сједињене Америчке Државе и Канаду” која је од 9. марта 1984. године променила свој назив у „Српска Православна Црква у Сједињеним Америчким Државама и Канади”. Назив корпорације у Илиноису из 1935. године је 2007. године поново промењен у „Српска Православна Црква у Северној и Јужној Америци”, али ова промена није евидентирана код Повереника за јавне исправе у Лејк Каунтију, Илиноис. Назив корпорације у Илиноису је промењен 2017. године у „Српске православне епархије у Сједињеним Америчким Државама”. Назив корпорације је 2020. године промењен у „Епархије Српске Православне Цркве у Сједињеним Америчким Државама”. Назив ове корпорације је 2022. године промењен у „Српска Православна Црква – Патријаршија српска”.
Ова непрофитна корпорација у Илиноису „Српска православна Епархија новограчаничко-средњезападноамеричка” је основана 2017. године, а измене и допуне Оснивачког акта и Општег акта/статута су извршене 2020. и сада 2022. године.
Епархија новограчаничко-средњезападноамеричка СПЦ се управља на основу Светог Писма и Светог Предања, у складу са учењем Свете Православне Цркве, Светим канонима Православне Цркве, Уставом Српске Православне Цркве и одлукама Светог Архијерејског Сабора СПЦ и Светог Архијерејског Синода СПЦ.
Како је прописано Уставом СПЦ, Свети Архијерејски Сабор СПЦ у Београду, Република Србија, има искључива овлашћења/надлежност за избор, рукополагање (хиротонију), именовање, премештај и смену/разрешење/опозив Епископа новограчаничко-средњезападноамеричког СПЦ. Овлашћења/надлежност Светог Архијерејског Сабора СПЦ и Светог Архијерејског Синода СПЦ у односу на Епископа новограчаничко-средњезападноамеричког СПЦ су прописана/садржана у Уставу СПЦ, како их искључиво тумаче Свети Архијерејски Сабор СПЦ и Свети Архијерејски Синод СПЦ у Београду, Република Србија.
У Епархији новограчаничко-средњезападноамеричкој СПЦ поред епархијског епископа, постоји Епархијски црквени суд, Епархијска скупштина, Епархијски савет, Епархијски управни одбор, парохије, црквено-школске општине и манастири. Њихова јурисдикција и овлашћења су дефинисана/описана у Уставу СПЦ, како их искључиво тумаче Свети Архијерејски Сабор СПЦ и Свети Архијерејски Синод СПЦ.
Нови назив: Епархија новограчаничко-средњезападноамеричка Српске Православне Цркве
Додатак уз Образац НФП 110.30Р
Ова корпорација, Епархија новограчаничко-средњезападноамеричка Српске Православне Цркве (у даљем тексту: „СПЦ”) је првобитно основана 24. фебруара 2017. године.
Првобитни оснивачки акт је заведен 24. фебруара 2017. године.
Измењени оснивачки акт је поднет 1. јуна 2020. године. Наведена прва измена оснивачког акта из 2020. године је била допуна првобитног оснивачког акта из 2017. године, тј. измењени су само неки чланови и у првој измени није у целости наведен почетни оснивачки акт из 2017. године.
Ова Друга измена и допуна је предвиђена да у целости понови оснивачки акт, који ће гласити у целости како је овде и даље наведено.
Члан 1 (Измењен) Назив корпорације: Епархија новограчаничко-средњезападноамеричка Српске Православне Цркве (у даљем тексту: „Корпорација”).
Члан 2 (Измењен) Сврха за коју је организована корпорација:
Сврха. Корпорација је организована првенствено у верске сврхе, као и за образовне, филантропске, добротворне и културне сврхе, укључујући вршење дистрибуције другим организацијама у верске, добротворне, образовне, научне и литерарне сврхе, али само у оној мери и на начин у којој те сврхе представљају искључиво верске, добротворне, образовне, научне и литерарне сврхе у оквиру значења наведеног у члану 501(ц)(3), као и члановима 170(ц)(2)(Б), 2055(a)(2) и 2522(a)(2) Пореског законика из 1986. године или одговарајућих одредби било ког каснијег федералног пореског закона. Корпорација неће предузимати никакве активности које су у супротности са правним системом Сједињених Америчких Држава. Све сврхе и активности Корпорације ће бити у складу са Уставом СПЦ.
Намењена корист. Ниједан део нето зараде Корпорације неће бити у корист, нити може да се дистрибуира њеним директорима, службеницима или другим приватним лицима, осим што ће Корпорација бити овлашћена да плати разумну накнаду за пружене услуге и врши плаћања и расподелу ради унапређења сврха које су дате под (е) у овом тексту. Ни један значајан део активности Корпорације неће представљати вршење пропаганде или неки други покушај утицаја на законодавство и Корпорација неће учествовати или интервенисати (укључујући објављивање или дистрибуцију изјава) у било каквој политичкој кампањи у име или против било ког кандидата за јавну функцију. Без обзира на било коју другу одредбу овог оснивачког акта или закона било које јурисдикције која је иначе применљива, Корпорација неће спроводити било какве активности које нису дозвољене и неће вршити, нити дозволити било какву расподелу коју би вршила (а) корпорација која је изузета од федералног пореза на приход сходно члану 501(ц)(3) Пореског законика из 1986. године или одговарајуће одредбе било ког каснијег федералног пореског закона или (б) путем доприноса Корпорације који могу да се одбију сходно члановима 170(ц(2), 2055(a)(2) и 2522(a)(2) Пореског законика из 1986. године или одговарајућих одредби било ког каснијег федералног пореског закона.
Расподела средстава и имовине након ликвидације. Средства и имовина Корпорације ће се након ликвидације расподелити непрофитној организацији у Илиноису, сада познатој под називом „Српска Православна Црква – Патријаршија српска” (Државни секретар Илиноиса, предмет бр. 71216233) ако је правно лице изузето на основу члана 501(ц)(3), као и чланова 170(ц)(2)(Б), 2055(a)(2) и 2522(a)(2) Законика. Ако није изузета, средства и имовина ће се расподелити на једно или више правних лица која чине саставни део Српске Православне Цркве (Београд, Република Србија) и која постоје у том моменту у Сједињеним Америчким Државама, изабрана од стране Члана Корпорације ако су изабрана лица изузета на основу члана 501(ц)(3), као и чланова 170(ц)(2)(Б), 2055(a)(2) и 2522(a)(2) Законика. Расподелу средстава и имовине Корпорације Члан Корпорације предлаже Светом Архијерејском Синоду СПЦ на коначну писмену сагласност/одобрење. Свети Архијерејски Синод СПЦ ће Члану Корпорације доставити изричиту писмену сагласност/одобрење за предложену расподелу.
Ова Корпорација није удружење са заједничким власништвом основаним на основу Закона о заједничком власништву некретнина.
Ова Корпорација није задружна стамбена корпорација, како је дефинисано у члану 216 Пореског законика из 1954. године.
Ова Корпорација није удружење власника кућа, која управља заједницом од заједничког интереса, како је дефинисано у ставу (ц) члана 9-102 Законика о парничном поступку.
Члан 3 Овлашћени заступник/Званично седиште. Назив и адреса овлашћеног заступника и званично седиште у Илиноису на дан подношења измењеног и допуњеног оснивачког акта:
Овлашћени заступник:
Burkelaw Agents, Inc.
Званично седиште:
330 N. Wabash Ave., 21st Floor
Chicago, IL 60611
Члан 4 (Измењен) Члан. Корпорација ће имати једног члана: непрофитну корпорација у Илиноису сада познату под називом „Српска Православна Црква – Патријаршија српска” (Државни секретар Илиноиса, предмет бр. 71216233) (у даљем тексту: „Члан”). Ове изложена историја Корпорације такође описује део историје Члана Корпорације. Све дужности и овлашћења Члана Корпорације ће бити у складу са Уставом СПЦ. Све радње које предузима Члан Корпорације ће бити у складу са Уставом СПЦ.
Члан 5 (Измењен) Управни одбор.
Управни одбор Корпорације се састоји од пет (5) директора: један (1) директор ће бити лице које је на основу свог положаја Епископ Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ кога по сопственом и искључивом дискреционом праву бира и разрешава Свети Архијерејски Сабор СПЦ за Епископа Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ; један (1) директор ће бити свештеник којег поставља и разрешава Епископ Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ за Архијерејског заменика; један (1) директор ће бити свештеник којег поставља и разрешава Епископ Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ; један (1) директор ће бити лаик који служи као потпредседник Епархијског савета/Епархијског управног одбора Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ: и један (1) директор ће бити лаик који служи као благајник Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ.
Садашњи директори су:
Епископ Лонгин Крчо
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Протојереј-ставрофор Марко Тодоровић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Архимандрит Серафим Балтић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Михаило Косановић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Др Градимир Вучковић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Све дужности и овлашћења Управног одбора ће бити у складу са Уставом СПЦ.
Све радње које врше чланови Управног одбора ће бити у складу са Уставом СПЦ.
Члан 6 (Измењен) Руководиоци. Корпорација ће имати следеће руководиоце:
Председник – лице које по сопственом и искључивом дискреционом праву бира и разрешава Свети Архијерејски Сабор СПЦ за Епископа Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ;
Први потпредседник – лаик који служи као потпредседник Епархијског савета/Епархијског управног одбора Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ;
Други потпредседник – свештеник којег поставља и разрешава Епископ Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ;
Секретар – свештеник којег Епископ Епархије новограчаничке-западноамеричке СПЦ поставља и разрешава за Архијерејског заменика у Епархији новограчаничко-средњезападноамеричкој СПЦ;
Благајник – лаик који служи као благајник Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ; и
Финансијски секретар – лаик који служи као финансијски секретар Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ.
Садашњи руководиоци су:
Председник
Епископ Лонгин Крчо
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Први потпредседник
Михаило Косановић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Други потпредседник
Архимандрит Серафим Балтић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Секретар
Протојереј-ставрофор Марко Тодоровић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Благајник
Др Градимир Вучковић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Финансијски секретар
Др Градимир Вучковић
35240 N. Grant Avenue
Third Lake, IL 60046
Све дужности и овлашћења руководилаца ће бити у складу са Уставом СПЦ.
Све радње које треба да врше руководиоци ће бити у складу са Уставом СПЦ.
Члан 7 (Измењен) Годишњи и посебни/ванредни извештаји. Корпорација је обавезна да подноси годишње и друге извештаје Државном секретару и другим институцијама Државе Илиноис, у складу са законима Државе Илиноис који регулишу непрофитне корпорације. Корпорација је такође обавезна да подноси годишње писмене извештаје Члану Корпорације и Светом Архијерејском Синоду СПЦ, најкасније до 15. априла сваке године, који резимирају генерално рад Корпорације за претходни једногодишњи/дванаестомесечни (12) период укључујући, поред осталог, детаљне информације о раду, одлукама Корпорације, уговорима које је Корпорација закључила, финансијске извештаје, извештаје о имовини итд. Наведена обавеза годишњег извештавања је у складу са одредбама Устава СПЦ. Корпорација је такође обавезна да Члану Корпорације и Светом Архијерејском Синоду СПЦ правовремено поднесе посебне/ванредне извештајте везане за значајне чињенице које се односе на унутрашњу црквену организацију и поредак СПЦ и црквену имовину, као и на значајне чињенице о реализацији одлука које су донели Свети Архијерејски Синод СПЦ и Свети Архијерејски Сабор СПЦ, а које се односе на Корпорацију.
Члан 8 (Измењен) Имовина. Сва имовина (непокретна, покретна, лична итд.) коју поседује, којом управља или коју на било који начин контролише Корпорација, сматраће се посебном црквеном имовином (црквена добра) Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ, у складу са одредбама Устава СПЦ, где се наведена имовина користи искључиво за и у служби посебних потреба Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ, осим уколико не постоји другачија изричита писмена одлука Светог Архијерејског Синода СПЦ.
Сва имовина (непокретна, покретна, лична итд.) коју поседује, којом управља или коју на било који начин контролише Корпорација, не може да се купује, продаје или отуђи на било који други начин, ставља под хипотеку или на било који други начин оптерети без претходне писмене сагласности/одобрења Члана Корпорације и Светог Архијерејског Синода СПЦ, у складу са одредбама Устава СПЦ.
Сва имовина Корпорације (непокретна, покретна, лична итд.) може да се пренесе само на друге интегралне-организационе делове СПЦ или на другу корпорацију/правно лице које је интегрални-организациони део СПЦ, које се налази у САД, само ако је наведена корпорација пуноправно организована/основана у складу са прописаним канонима Православне Цркве и Уставом СПЦ, осим ако постоји другачија изричита писмена одлука Светог Архијерејског Синода СПЦ. Свако преношење имовине (непокретне, покретне, личне итд.) Корпорације захтева претходну изричиту писмену сагласност Члана Корпорације и Светог Архијерејског Синода СПЦ.
Сва имовина Корпорације (непокретна, покретна, лична итд.), као и било какав приход остварен од њене имовине, користиће се искључиво за црквене циљеве и црквене сврхе-потребе Корпорације, тј. Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ, осим у оним околностима где постоји другачија изричита писмена одлука Светог Архијерејског Синода СПЦ у складу са Уставом СПЦ.
Члан 9 (Измењен) Измене и допуне Оснивачког акта, управљачких аката/општих аката (Статут и др.), регистрационе документације. Све измене и допуне Оснивачког акта Корпорације и управљачких аката/општих аката (Статут и др.) Корпорације, укључујући, поред осталог, овај Други измењени и допуњени оснивачки акт, заједно са свим изменама и допунама односне регистрационе документације Корпорације и извештаја поднесених Државном секретару Државе Илиноис, укључујући све будуће измене и допуне Оснивачког акта и управљачких аката/општих аката (Статут и др.) Корпорације, прво морају да предложе директори и поднесу Члану Корпорације на писмену сагласност/одобрење. Члан Корпорације затим подноси такве измене и допуне Светом Архијерејском Синоду СПЦ, чија претходна писмена сагласност/одобрење представља изричити услов да те измене и допуне ступе на снагу.
Члан 10 (Измењен) Управљачки акти/општи акти (Статут и др.) Управљачки акти/општи акти Корпорације (Статут и др.) морају бити у складу и доследни важећем Оснивачком акту Корпорације, укључујући, поред осталог, овај Други измењени и допуњени оснивачки акт. Уколико било које одредбе управљачких аката/општих аката (Статут и др.) нису у складу са важећим Оснивачким актом Корпорације, укључујући, поред осталог, овај Други измењени и допуњени оснивачки акт, тада ће се применити и спровести важећи Оснивачки акт Корпорације, укључујући, поред осталог, овај Други измењени и допуњени оснивачки акт заједно са одредбама Устава СПЦ.
Члан 11 (Измењен) Интегрални-организациони део СПЦ. Корпорација је интегрални-организациони део СПЦ и као таква је део унутрашњег црквено-правног поретка и унутрашње организације СПЦ и мора да функционише на начин који је у складу са унутрашњим црквено-правним поретком и унутрашњом организацијом СПЦ. Корпорација ће деловати и њоме ће се управљати у складу са Уставом и начелима СПЦ и у складу са свим другим правилима, прописима и одлукама које доносе Свети Архијерејски Сабор СПЦ и Свети Архијерејски Синод СПЦ.
Овај Други измењени и допуњени оснивачки акт, управљачки акти/општи акти (Статут и др.) Корпорације и регистрациона документација Корпорације која је поднета Државном секретару Државе Илиноис везано за Корпорацију, као и сви други општи и конкретни акти, правне трансакције, правни послови и правне радње Корпорације морају да се врше и доносе у складу са Уставом и принципима СПЦ, као и са свим другим правилима, прописима и одлукама које доносе Свети Архијерејски Сабор СПЦ и Свети Архијерејски Синод СПЦ. Уколико се наведена акта, регистрације, правне трансакције, правни послови, правни акти или правне радње Корпорације изврше другачије, исте ће бити неважеће и без правног дејства.
За све ситуације које нису предвиђене важећим Оснивачким актом Корпорације, укључујући, поред осталог, овим Другим измењеним и допуњеним оснивачким актом, важиће и примењиваће се одредбе Устава СПЦ.
Управљачки акти/општи акти (Статут и др.) и други општи акти и одлуке Корпорације, укључујући, поред осталог, сва регистрациона документа Корпорације која су поднета Државном секретару Државе Илиноис, морај бити у складу са тада важећим Оснивачким актом Корпорације, укључујући, поред осталог, и овим Другим измењеним и допуњеним оснивачким актом и Уставом СПЦ. Уколико се наведени управљачки акти/општи акти (Статут и др.) и други општи акти и одлуке Корпорације донесу другачије, исте ће бити неважеће и без правног дејства. У свим таквим ситуацијама, примењују се и важе одредбе Устава СПЦ заједно са оним одредбама тада важећег Оснивачког акта Корпорације, укључујући, поред осталог, овог Другог измењеног и допуњеног оснивачког акта, који је у складу са наведеним Уставом СПЦ.
За све одлуке Корпорације које се односе на правни субјективитет Корпорације као што су њено оснивање, ликвидација, реорганизација, арондација/подела, промена назива, промена званичног седишта и сличне одлуке, потребне су претходне изричите писмене одлуке о сагласности/одобрењу Члана Корпорације и Светог Архијерејског Синода СПЦ. Ако се наведене одлуке о правном субјективитету Корпорације донесу другачије, исте ће бити неважеће и без правног дејства.
Члан 12 (Измењен) Епископ, епархијска власт и Свети Архијерејски Синод СПЦ. Црквена управа и надзор над Корпорацијом и њеном имовином ће у првом степену (инстанци) бити одговорност и дужност Епископа Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ везано за епархијску управну власт и управна тела. Свети Архијерејски Синод СПЦ је врховно управно тело СПЦ које има врховну црквену контролу и надзор над радом Корпорације и њеном имовином, у складу са Уставом СПЦ. Уколико Епископ Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ премине, буде премештен, смењен или разрешен, његове дужности и одговорности у Корпорацији ће обављати администратор којег именује Свети Архијерејски Синод СПЦ до избора новог Епископа Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ (чланови 111 и 112 Устава СПЦ).
Члан 13 (Измењен) Једини члан других корпорација. Корпорација ће деловати као једини члан свих корпорација и правних лица СПЦ, која су такође интегрални-организациони делови СПЦ и која се налазе у Сједињеним Америчким Државама на канонској територији Епархије новограчаничко-средњезападноамеричке СПЦ (што искључиво одређује Свети Архијерејски Сабор СПЦ) укључујући, поред осталог:
Манастире;
Црквено-школске општине;
Мисионарске парохије;
Пратеће епархијске организације и институције (нпр. Савез Кола српских сестара, савези хорова, фолклорна удружења, спортске и омладинске организације, издавачке куће, домови за старије особе, заједнице пензионера, мисије итд.)
Пратеће организације и институције црквено-школске општине (нпр. Кола српских сестара, хорови, фолклорне групе, спортске и омладинске организације, клубови за старије особе, домови за старије особе, заједнице пензионера итд.)
Организациона документа (повеље, оснивачки акти, статути, управљачки акти/, општи акти итд.) наведених корпорација и правних лица ће бити измењена и допуњена тако да одражавају овај једночлани статус.
(Измењена) Преамбула – Историја Корпорације. Српска Православна Црква (скраћено „СПЦ”) је аутокефална и има достојанство/ранг Патријаршије. Највише тело/орган СПЦ је Свети Архијерејски Сабор СПЦ, који се састоји од свих епископа/архијереја под председништвом Патријарха српског, који је поглавар СПЦ. Извршно тело/орган Светог Архијерејског Сабора СПЦ је Свети Архијерејски Синод СПЦ, који се састоји од Патријарха српског као председника и четири епископа/архијереја које бира Свети Архијерејски Сабор СПЦ. У значајној одлуци „Српска православна епархија против Миливојевића” бр. 426 U.S. 696 (1976), Врховни суд Сједињених Америчких Држава је признао СПЦ као „јерархијску цркву” по законима САД и донео изричиту пресуду да се одлуке које доносе највиша јерархијска тела/органи СПЦ, тј. одлуке Светог Архијерејског Сабора СПЦ и Светог Архијерејског Синода СПЦ признају као коначне и обавезујуће по законима САД и не подлежу ревизији и тумачењу секуларних органа и судова САД.
Свети Архијерејски Сабор СПЦ је 1921. године основао Српску православну епархију за Сједињене Америчке Државе и Канаду (у даљем тексту: Епархија американско-канадска СПЦ) да служи духовним потребама православних Срба који су живели у Сједињеним Америчким Државама и Канади. У оквиру Епархије американско-канадске СПЦ постојале су, као организационе јединице са сопственим правним субјективитетом, бројне црквено-школске општине и парохије, које су биле под директном управом и контролом Епархије. Епархија американско-канадска СПЦ је имала своје сопствене управне органе/тела која су била организована на црквено-јерархијском и црквено-самоуправном принципу у складу са канонима Православне Цркве. Епархија американско-канадска СПЦ од 1921. до 1925. године није имала свог сталног епископа и њено управљање је поверено епископима-администраторима, које је постављао Свети Архијерејски Сабор СПЦ и његов извршни орган Свети Архијерејски Синод СПЦ. Од 1921. године, без прекида, Свети Архијерејски Сабор СПЦ је једини имао овлашћења за избор, рукополагање (хиротонију), именовање, премештај и смену/опозив епископа (архијереја) СПЦ у Сједињеним Америчким Државама као поглавара и представника њихових епархија. Опсег овлашћења/надлежности епархијских епископа (архијереја) СПЦ је наведен у канонима Православне Цркве и Уставу СПЦ, које искључиво тумаче Свети Архијерејски Сабор СПЦ и Свети Архијерејски Синод СПЦ.
Свети Архијерејски Сабор СПЦ је 1925. године изабрао Мардарија (Ускоковића) за Епископа Епархије американско-канадске СПЦ. Епископ Мардарије (Ускоковић) је 1927. године, у складу са црквеним прописима СПЦ и законима Сједињених Америчких Држава, основао непрофитну корпорацију у Илиноису под називом „Српски источно-православни Епархијски савет за Сједињене Америчке Државе и Канаду”. Епископ Мардарије (Ускоковић) је 15. маја 1935. године, у складу са црквеним прописима СПЦ и законима Сједињених Америчких Држава, основао верску корпорацију у Илиноису под називом „Српска источно-православна Епархија за Сједињене Америчке Државе и Канаду” („Корпорација у Илиноису 1935”).
Свети Архијерејски Сабор је 1940. године, након упокојења Епископа Мардарија (Ускоковића), изабрао Дионисија (Миливојевића) за Епископа Епархије американско-канадске СПЦ са седиштем у Манастиру Светога Саве у Либертивилу, Илиноис.
На основу Устава СПЦ, Свети Архијерејски Сабор СПЦ је 10. маја 1963. године донео одлуку о реорганизацији Епархије американско-канадске СПЦ у три епархије, тј. Епархију источноамеричку и канадску СПЦ, Епархију средњезападноамеричку СПЦ и Епархију западноамеричку СПЦ.
Свети Архијерејски Сабор СПЦ је 1963. године изабрао Епископа Фирмилијана (Оцокољића) за првог Епископа Епархије средњезападноамеричке СПЦ. Епископ Фирмилијан је уснуо у Господу 1992. године. Свети Архијерејски Сабор СПЦ је изабрао његовог наследника, Епископа Христофора (Ковачевића), подижући Епархију у почасни ранг митрополије.
Свети Архијерејски Сабор СПЦ је 2009. године арондирао/реорганизовао Митрополију средњезападноамеричку успостављајући две епархије: једну под називом Митрополија либертивилско-чикашка на челу са митрополитом Христофором и другу епархију под називом Епархија новограчаничко-средњезападноамеричка СПЦ на челу са Епископом Лонгином (Крчом) (који је од 1999. до 2009. године био Епископ Епархије за Америку и Канаду Митрополије новограчаничке; део наведене епархије је постао део ове епархије). Након упокојења Митрополита Христофора 2011. године, дошло је до друге арондације/реорганизације у којој је Митрополија либертивилско-чикашка припојена Епархији новограчаничко-средњезападноамеричкој СПЦ.
Епархија средњезападноамеричка СПЦ, тј. Епархија новограчаничко-средњезападноамеричка СПЦ је првобитно остваривала свој правни субјективитет у правном систему САД кроз корпорацију у Илиноису из 1935. године, познату под називом „Српска источно-православна епархија за Сједињене Америчке Државе и Канаду” која је од 9. марта 1984. године променила свој назив у „Српска Православна Црква у Сједињеним Америчким Државама и Канади”. Назив корпорације у Илиноису из 1935. године је 2007. године поново промењен у „Српска Православна Црква у Северној и Јужној Америци”, али ова промена није евидентирана код Повереника за јавне исправе у Лејк Каунтију, Илиноис. Назив корпорације у Илиноису је промењен 2017. године у „Српске православне епархије у Сједињеним Америчким Државама”. Назив корпорације је 2020. године промењен у „Епархије Српске Православне Цркве у Сједињеним Америчким Државама”. Назив ове корпорације је 2022. године промењен у „Српска Православна Црква – Патријаршија српска”.
Ова непрофитна корпорација у Илиноису „Српска православна Епархија новограчаничко-средњезападноамеричка” је основана 2017. године, а измене и допуне Оснивачког акта и Општег акта/статута су извршене 2020. и сада 2022. године.
Епархија новограчаничко-средњезападноамеричка СПЦ се управља на основу Светог Писма и Светог Предања, у складу са учењем Свете Православне Цркве, Светим канонима Православне Цркве, Уставом Српске Православне Цркве и одлукама Светог Архијерејског Сабора СПЦ и Светог Архијерејског Синода СПЦ.
Како је прописано Уставом СПЦ, Свети Архијерејски Сабор СПЦ у Београду, Република Србија, има искључива овлашћења/надлежност за избор, рукополагање (хиротонију), именовање, премештај и смену/разрешење/опозив Епископа новограчаничко-средњезападноамеричког СПЦ. Овлашћења/надлежност Светог Архијерејског Сабора СПЦ и Светог Архијерејског Синода СПЦ у односу на Епископа новограчаничко-средњезападноамеричког СПЦ су прописана/садржана у Уставу СПЦ, како их искључиво тумаче Свети Архијерејски Сабор СПЦ и Свети Архијерејски Синод СПЦ у Београду, Република Србија.
У Епархији новограчаничко-средњезападноамеричкој СПЦ поред епархијског епископа, постоји Епархијски црквени суд, Епархијска скупштина, Епархијски савет, Епархијски управни одбор, парохије, црквено-школске општине и манастири. Њихова јурисдикција и овлашћења су дефинисана/описана у Уставу СПЦ, како их искључиво тумаче Свети Архијерејски Сабор СПЦ и Свети Архијерејски Синод СПЦ.
Најновије вести
08.05.2025 10:36