Други измењени и допуњени Оснивачки акт Манастира Пресвете Богородице Епархије источноамеричке Српске Православне Цркве

Објављено 27.04.2023
Садашњи назив: Српски православни манастир Пресвете Богородице

Нови назив: Манастир Пресвете Богородице Епархије источноамеричке СПЦ

Додатак уз Образац ДСЦБ: 15-1915/5915

 

Ова корпорација, Манастир Пресвете Богородице Епархије источноамеричке СПЦ (у даљем тексту: „Корпорација”) (Правно лице бр. 6851588) основана је 5. марта 2019. године као непрофитна корпорација у Пенсилванији.

Прва измена Оснивачког акта је заведена код Државног секретара 1. јула 2020. године.

Овај документ је Друга измена и допуна Оснивачког акта.

Ова Друга измена и допуна Оснивачког акта је предвиђена да у потпуности понови Оснивачки акт који ће у целости гласити како је овде наведено.

(Измењена) Преамбула – Историја корпорације. Српска Православна Црква (у даљем тексту скраћено: „СПЦ”) је аутокефална и има достојанство/ранг Патријаршије. Највише тело/орган СПЦ је Свети Архијерејски Сабор СПЦ, који се састоји од свих епископа/архијереја под председништвом Патријарха српског, који је поглавар СПЦ. Извршно тело/орган Светог Архијерејског Сабора СПЦ је Свети Архијерејски Синод СПЦ, који се састоји од Патријарха српског као председника и четири епископа/архијереја које бира Свети Архијерејски Сабор СПЦ. У значајној одлуци „Српска православна епархија против Миливојевића” бр. 426 U.S. 696 (1976), Врховни суд Сједињених Америчких Држава је признао СПЦ као „јерархијску цркву” по законима САД и донео изричиту пресуду да се одлуке које доносе највиша јерархијска тела/органи СПЦ, тј. одлуке Светог Архијерејског Сабора СПЦ и Светог Архијерејског Синода СПЦ признају као коначне и обавезујуће по законима САД и не подлежу ревизији и тумачењу секуларних органа и судова САД.

Манастир Пресвете Богородице у Шејдленду, Спрингборо, Пенсилванија, јесте манастир СПЦ који се налази на територији Епархије источноамеричке СПЦ и под канонском јурисдикцијом је Епископа Епархије источноамеричке СПЦ.

Манастир Пресвете Богородице у Епархији источноамеричкој СПЦ подлеже канонима Православне Цркве, Уставу СПЦ и другим правилима, прописима и одлукама које су донели и које ће донети Свети Архијерејски Сабор СПЦ и Свети Архијерејски Синод СПЦ.

Манастир Пресвете Богородице је саставни-организациони део Епархије источноамеричке СПЦ. Старешину Манастира Пресвете Богородице поставља и разрешава Епископ источноамерички СПЦ.

Свети Архијерејски Сабор СПЦ је од 1921. године без прекида једини имао овлашћења за избор, рукополагање (хиротонију), именовање, премештај и разрешење/опозив епископа (архијереја) СПЦ у САД као поглавара и представника њихових епархија. Опсег овлашћења/надлежности епархијских епископа (архијереја) СПЦ је наведен у канонима Православне Цркве и Уставу СПЦ, које искључиво тумаче Свети Архијерејски Сабор СПЦ и Свети Архијерејски Синод СПЦ.

Епископ Мардарије (Ускоковић) је 15. маја 1935. године, у складу са црквеним прописима СПЦ и законима Сједињених Америчких Држава, основао верску корпорацију у Илиноису под називом „Српска источно-православна Епархија за Сједињене Америчке Државе и Канаду” („Корпорација из Илиноиса 1935.г.”). Манастир Пресвете Богородице је у почетку остваривао свој правни субјективитет у правном систему САД кроз корпорацију из Илиноиса из 1935.г., која се сада назива „Српска Православна Црква – Патријаршија Српска”. Ова непрофитна корпорација у Пенсилванији је 2019. године основана под називом „Српски православни манастир Пресвете Богородице”. Измене овог Оснивачког акта и Општег акта/статута су извршене 2020. и сада 2022. године.

Манастир Пресвете Богородице је центар духовног живота православних хришћана и место ходочашћа за чланове СПЦ у Сједињеним Америчким Државама. Манастир је основао Епископ Дионисије (Миливојевић) 1950. године (Епархија за САД и Канаду СПЦ).

Манастир Пресвете Богородице је освећено место са црквом и другим зградама, од којих неке служе за становање лица монашког реда која су уједињена у духовној заједници и посвећена су молитви и раду.

Овај манастир је саставни део СПЦ и служи у предвиђене верске, духовне и добротворне сврхе. Овај манастир се налази под врховним надзором Светог Архијерејског Синода СПЦ, док епархијски епископ/архијереј на чијој канонској територији се налази овај манастир непосредно управља овим манастиром. Епархијски архијереј је врховни старешина (игуман) и врши непосредан/локални надзор над свим манастирима који се налазе у Епархији који су му поверени на управљање. Одлуке везане за оснивање, спајање или укидање овог манастира доноси епархијски епископ, који о томе обавештава Свети Архијерејски Синод СПЦ, који даје коначну сагласност/одобрење.

Овај Манастир се управља на основу Светог Писма и Светог Предања у складу са учењем Свете Православне Цркве, Свештеним канонима Православне Цркве, Уставом СПЦ и одлукама Светог Архијерејског Сабора СПЦ и Светог Архијерејског Синода СПЦ и у складу са свим другим правилима, прописима и одлукама црквених управних тела СПЦ и правилима и прописима који су у складу са чланом 7 Устава СПЦ.

Дужности и овлашћења управних тела овог манастира су прописана Уставом СПЦ. Црквено-правни статус манастира као саставног организационог дела унутрашње организације црквено-правног поретка СПЦ је утврђен Уставом СПЦ, који искључиво тумаче Свети Архијерејски Сабор СПЦ и Свети Архијерејски Синод СПЦ, Београд, Република Србија.

Члан 1 (Измењен) Назив корпорације. Манастир Пресвете Богородице Епархије источноамеричке Српске Православне Цркве (”СПЦ”), тј. Манастир Пресвете Богородице Епархије источноамеричке СПЦ (”Корпорација”).

 

Члан 2 Комерцијално регистровано седиште у Пенсилванији од датума подношења овог измењеног и допуњеног Оснивачког акта пружа:

 

Corporation Service Company, Округ Дофин

 

Члан 3 (Измењен) Сврхе за које је организована корпорација. Манастир Пресвете Богородице Епархије источноамеричке СПЦ (у даљем тексту: „Корпорација”) је организован првенствено у верске сврхе, као и за образовне, филантропске, добротворне и културне сврхе, укључујући вршење дистрибуције другим организацијама у верске, добротворне, образовне, научне и литерарне сврхе, али само у оној мери и на начин у којој те сврхе представљају искључиво добротворне, образовне, научне, литерарне и верске сврхе у оквиру значења наведеног у члану 501(ц)(3), као и члановима 170(ц)(2)(Б), 2055(a)(2) и 2522(a)(2) Пореског законика из 1986. године или одговарајућих одредби било ког каснијег федералног пореског закона. Корпорација неће предузимати никакве активности које су у супротности са правним поретком Сједињених Америчких Држава. Све сврхе и активности Корпорације ће бити у складу са Уставом СПЦ.

 

Члан 4 Корпорација не предвиђа новчану зараду или добит, непредвиђену или другачију.

 

Члан 5 Корпорација је организована као непрофитна корпорација.

 

Члан 6 (Измењен) Чланство. Корпорација ће имати једног члана: Непрофитну корпорацију из Њујорка, сада познату под називом „Епархија источноамеричка Српске Православне Цркве” (Предмет код Државног секретара Њујорка бр. 170718000403) (у даљем тексту: „Члан”).

 

Члан 7 (Измењен) Управни одбор. Управни одбор Корпорације се састоји од пет (5) директора на основу њихових дужности и функција у Епархији источноамеричкој СПЦ: један (1) директор ће бити лице које је на основу свог положаја Епископ Епархије источноамеричке СПЦ, којег по сопственом и искључивом дискреционом праву бира и разрешава Свети Архијерејски Сабор СПЦ за Епископа Епархије источноамеричке СПЦ; један (1) директор ће бити свештеник којег поставља и разрешава Епископ Епархије источноамеричке СПЦ за Архијерејског заменика Епископа Епархије источноамеричке СПЦ; један (1) директор ће бити лице које је, на основу свог положаја, старешина (игуман) Манастира Пресвете Богородице, којег поставља и разрешава Епископ Епархије источноамеричке СПЦ; један (1) директор ће бити лаик који служи као потпредседник Епархијског управног одбора/Епархијског савета Епархије источноамеричке СПЦ; један (1) директор ће бити лаик који је члан Епархијског савета, којег поставља и разрешава Епископ Епархије источноамеричке СПЦ.

 

Садашњи директори су:

 

Епископ Иринеј Добријевић

65 Overlook Circle

New Rochelle, NY 10804

 

Протојереј-ставрофор Раде Мерик

65 Overlook Circle

New Rochelle, NY 10804

 

Синђел Нектарије (Тешановић)

65 Overlook Circle

New Rochelle, NY 10804

 

Радли Мрвош

65 Overlook Circle

New Rochelle, NY 10804

 

Мелвин Вишњић

65 Overlook Circle

New Rochelle, NY 10804

 

Све дужности и овлашћења Управног одбора ће бити у складу са Уставом СПЦ.

Све радње које врше чланови Управног одбора ће бити у складу са Уставом СПЦ.

 

Члан 8 (Измењен) Руководиоци. Корпорација ће имати следеће руководиоце на основу њихових дужности и функција у Епархији источноамеричкој СПЦ:

Председник – лице које по сопственом и искључивом дискреционом праву бира и разрешава Свети Архијерејски Сабор СПЦ за Епископа Епархије источноамеричке СПЦ;

Први потпредседник – лаик који служи као потпредседник Епархијског савета/Епархијског управног одбора Епархије источноамеричке СПЦ;

Други потпредседник – лаик који је члан Епархијског савета, којег поставља и разрешава Епископ Епархије источноамеричке СПЦ;

Секретар – свештеник којег Епископ Епархије источноамеричке СПЦ поставља и разрешава за Архијерејског заменика Епархије источноамеричке СПЦ;

Благајник – старешина (игуман) Манастира Пресвете Богородице којег поставља и разрешава Епископ Епархије источноамеричке СПЦ.

 

Садашњи руководиоци су:

 

Председник

Епископ Иринеј Добријевић

65 Overlook Circle

New Rochelle, NY 10804

 

Први потпредседник

Радли Мрвош

65 Overlook Circle

New Rochelle, NY 10804

 

Други потпредседник

Мелвин Вишњић

65 Overlook Circle

New Rochelle, NY 10804

 

Секретар

Протојереј-ставрофор Раде Мерик

65 Overlook Circle

New Rochelle, NY 10804

 

Благајник

Синђел Нектарије (Тешановић)

65 Overlook Circle

New Rochelle, NY 10804

 

Све дужности и овлашћења руководилаца ће бити у складу са Уставом СПЦ.

Све радње које врше руководиоци ће бити у складу са Уставом СПЦ.

 

Члан 9 (Измењен) Остале одредбе.

 

Намењена корист. Ниједан део нето зараде Корпорације неће бити у корист, нити може да се дистрибуира њеним директорима, руководиоцима или другим приватним лицима, осим што ће Корпорација бити овлашћена да плати разумну накнаду за пружене услуге и врши плаћања и расподелу ради унапређења сврха које су дате под (е) у овом тексту. Ни један значајан део активности Корпорације неће представљати вршење пропаганде или неки други покушај утицаја на законодавство и Корпорација неће учествовати или интервенисати (укључујући објављивање или дистрибуцију изјава) у било каквој политичкој кампањи у име или против било ког кандидата за јавну функцију. Без обзира на било коју другу одредбу овог Оснивачког акта или закона било које јурисдикције која је иначе применљива, Корпорација неће спроводити било какве активности које нису дозвољене и неће вршити, нити дозволити било какву расподелу коју би вршила (а) корпорација која је изузета од федералног пореза на приход сходно члану 501(ц)(3) Пореског законика из 1986. године или одговарајуће одредбе било ког каснијег федералног пореског закона или (б) путем доприноса Корпорације који могу да се одбију сходно члановима 170(ц)(2), 2055(a)(2) и 2522(a)(2) Пореског законика из 1986. године или одговарајућих одредби било ког каснијег федералног пореског закона.

Расподела средстава и имовине након ликвидације. Средства и имовина Корпорације ће се након ликвидације или престанка рада из било ког разлога расподелити непрофитној корпорацији из Њујорка, сада познатој под називом „Епархија источноамеричка Српске Православне Цркве” (Предмет Државног секретара Њујорка бр. 220423000276); уколико ова корпорација не постоји и докле год је горе наведено правно лице изузето на основу члана 501(ц)(3), као и чланова 170(ц)(2)(Б), 2055(a)(2) и 2522(a)(2) Законика, средства и имовина Корпорације ће бити распоређена на непрофитну корпорацију у Илиноису, сада познату под називом „Српска Православна Црква – Патријаршија српска” (Предмет Државног секретара Илиноиса 71216233). Ако наведене непрофитне корпорације нису изузете, средства и имовина ће бити распоређена на једно или више правних лица која чине саставни део Српске Православне Цркве (Београд, Република Србија) и која постоје у том моменту у било којој држави Сједињених Америчких Држава, изабрана од стране Члана Корпорације, ако су изабрана лица изузета на основу члана 501(ц)(3), као и чланова 170(ц)(2)(Б), 2055(a)(2) и 2522(a)(2) Законика. Члан Корпорације предлаже расподелу средстава и имовине и подноси је на разматрање и коначну писмену сагласност/одобрење Светом Архијерејском Синоду СПЦ, који Члану Корпорације издаје изричиту писмену сагласност/одобрење за предложену расподелу.

Члан 10 (Измењен) Годишњи и посебни/ванредни извештаји. Корпорација је обавезна да подноси годишње и друге извештаје Државном секретару и другим институцијама Државе Пенсилваније, у складу са законима Државе Пенсилваније који регулишу непрофитне корпорације. Корпорација је такође обавезна да подноси годишње писмене извештаје Члану Корпорације и Светом Архијерејском Синоду СПЦ, најкасније до 15. априла сваке године, који резимирају генерално рад Корпорације за претходни једногодишњи/дванаестомесечни (12) период, укључујући поред осталог, детаљне информације о раду, одлукама Корпорације, уговоре које је Корпорација закључила, финансијске извештаје, извештаје о имовини итд. Наведена обавеза годишњег извештавања је у складу са одредбама Устава СПЦ. Корпорација је такође обавезна да Члану Корпорације и Светом Архијерејском Синоду СПЦ правовремено поднесе посебне/ванредне писмене извештаје везане за значајне чињенице које се односе на унутрашњу црквену организацију и поредак СПЦ и везано за црквену имовину, као и значајне чињенице о реализацији одлука које су донели Свети Архијерејски Синод СПЦ и Свети Архијерејски Сабор СПЦ, а које се односе на Корпорацију.

Члан 11 (Измењен) Имовина. Сва имовина (непокретна, покретна, лична итд.) коју поседује, којом управља или коју на било који начин контролише Корпорација, сматраће се посебном црквеном имовином (црквена добра) Епархије источноамеричке СПЦ, у складу са одредбама Устава СПЦ, где се наведена имовина користи искључиво за и у служби посебних потреба Епархије источноамеричке СПЦ, осим уколико не постоји другачија изричита писмена одлука Светог Архијерејског Синода СПЦ.

Сва имовина (непокретна, покретна, лична итд.) коју поседује, којом управља или коју на било који начин контролише Корпорација, не може да се купује, продаје или отуђи на било који други начин, или ставља под хипотеку или оптерети на било који други начин без претходне писмене сагласности/одобрења Светог Архијерејског Синода СПЦ, који мора да добије потребну писмену одлуку Епархијског управног одбора Епархије источноамеричке СПЦ (члан 153 став 1 тачка 18 Устава СПЦ), као и званичан предлог Епископа Епархије источноамеричке СПЦ, у складу са одредбама Устава СПЦ.

Сва имовина (непокретна, покретна, лична итд.) Корпорације може да се пренесе само на друге интегралне-организационе делове СПЦ или на другу корпорацију/правно лице интегралног-организационог дела СПЦ, које се налази у САД, само ако је наведена корпорација пуноправно организована/основана у складу са прописаним канонима Православне Цркве и Уставом СПЦ, осим ако постоји другачија изричита писмена одлука Светог Архијерејског Синода СПЦ. Свако преношење имовине (непокретне, покретне, личне итд.) Корпорације захтева претходну изричиту писмену сагласност/одобрење Члана Корпорације и Светог Архијерејског Синода СПЦ.

Сва имовина Корпорације (непокретна, покретна, лична итд.), као и било какав приход остварен од њене имовине, користиће се искључиво за црквене циљеве и црквене сврхе Корпорације, тј. Епархије источноамеричке СПЦ, осим у оним околностима где постоји другачија изричита одлука Светог Архијерејског Синода СПЦ у складу са Уставом СПЦ.

Члан 12 (Измењен) Измене и допуне Оснивачког акта, Општег акта/статута, регистрационе документације. Све измене и допуне Оснивачког акта Корпорације, и Општег акта/статута Корпорације, укључујући, поред осталог, овог Другог измењеног и допуњеног Оснивачког акта, заједно са свим изменама односне регистрационе документације и извештаја Корпорације поднесених Државном секретару Државе Пенсилваније, укључујући све будуће измене и допуне Оснивачког акта и Општег акта/статута Корпорације, прво морају да предложе директори Корпорације и поднесу их Члану Корпорације на писмену сагласност/одобрење. Члан Корпорације затим подноси све такве предложене измене и допуне Светом Архијерејском Синоду СПЦ, чија претходна писмена сагласност/одобрење представља изричити услов да те измене и допуне ступе на снагу.

Члан 13 (Измењен) Општи акт/статут. Општи акт/статут Корпорације мора да буде у складу и доследан важећем Оснивачком акту Корпорације, укључујући, поред осталог, овај Други измењени и допуњени Оснивачки акт. Уколико било које одредбе Општег акта/статута нису у складу са важећим Оснивачким актом, укључујући, поред осталог овај Други измењени и допуњени Оснивачки акт, тада ће се применити и спровести важећи Оснивачки акт Корпорације, заједно са одредбама Устава СПЦ.

 

Члан 14 (Измењен) Интегрални-организациони део СПЦ. Корпорација је интегрални-организациони део СПЦ и као таква је део унутрашњег црквено-правног поретка и унутрашње организације СПЦ и мора да функционише на начин који је у складу са унутрашњим црквено-правним поретком и унутрашњом организацијом СПЦ. Корпорација ће деловати и њоме ће се управљати у складу са Уставом СПЦ и начелима СПЦ и у складу са свим другим правилима, прописима и одлукама које доносе Свети Архијерејски Сабор СПЦ и Свети Архијерејски Синод СПЦ.

Оснивачки акт Корпорације, укључујући, поред осталог, овај Други измењени и допуњени Оснивачки акт, Општи акт/статут Корпорације и регистрациону документацију Корпорације поднесену Државном секретару Државе Пенсилваније везано за Корпорацију, као и сви други општи и конкретни/појединачни акти, правне трансакције, правни послови и правне радње Корпорације, морају да се врше и доносе у складу са Уставом СПЦ и принципима СПЦ, као и са свим другим правилима, прописима и одлукама које доносе Свети Архијерејски Сабор СПЦ и Свети Архијерејски Синод СПЦ. Уколико се наведени акти, регистрације, правне трансакције, правни послови или правне радње Корпорације изврше другачије, исте ће бити неважећи и без правног дејства.

За све ситуације које нису предвиђене тада важећим Оснивачким актом, укључујући, поред осталог, овим Другим измењеним и допуњеним Оснивачким актом, важиће и примењиваће се одредбе Устава СПЦ.

Општи акт/статут и други општи акти и одлуке Корпорације, укључујући, поред осталог, сву регистрациону документацију Корпорације поднесену Државном секретару Државе Пенсилваније, морају бити у складу са тада важећим Оснивачким актом Корпорације, укључујући, поред осталог, и овим Другим измењеним и допуњеним Оснивачким актом и Уставом СПЦ. Уколико се наведени Општи акт/статут и други општи акти и одлуке Корпорације донесу другачије, исте ће бити неважеће и без правног дејства. У свим таквим ситуацијама, примењиваће се и важиће одредбе Устава СПЦ заједно са оним одредбама тада важећег Оснивачког акта Корпорације, укључујући, поред осталог, овог Другог измењеног и допуњеног Оснивачког акта, које су у складу са наведеним Уставом СПЦ.

За све одлуке Корпорације које се односе на правни субјективитет Корпорације, као што су њено оснивање, ликвидација, реорганизација, арондација/подела, промена назива, промена званичног седишта и сличне одлуке, потребне су претходне писмене одлуке о сагласности/одобрењу Члана Корпорације и Светог Архијерејског Синода СПЦ, на предлог одговарајућег управног тела Епархије источноамеричке СПЦ. Ако се наведене правне статусне одлуке Корпорације донесу другачије, исте ће бити неважеће и без правног дејства.

Члан 15 (Измењен) Епископ, епархијска власт и Свети Архијерејски Синод СПЦ. Црквена управа и надзор над Корпорацијом и њеном имовином ће у првом степену бити одговорност и дужност Епископа Епархије источноамеричке СПЦ везано за епархијску управну власт и управна тела. Свети Архијерејски Синод СПЦ је врховни управни и надзорни орган/тело СПЦ које има врховну црквену контролу и врховни надзор над радом Корпорације и њеном имовином, у складу са Уставом СПЦ. Уколико Епископ Епархије источноамеричке СПЦ премине, буде премештен или разрешен/смењен, његове дужности и одговорности у Корпорацији ће обављати администратор којег именује Свети Архијерејски Синод СПЦ, до избора новог Епископа Епархије источноамеричке СПЦ (чланови 111 и 112 Устава СПЦ).

 

Више из категорије